For girls: Be fit :)

Jak hubnout? ČÁST 5

5. února 2013 v 13:00 | Pufflie

Hubnutí

 1. napište si cíl - kolik chcete zhubnout a za jakou dobu
 2. zkuste si stanovit reálné cíle a ne hubnutí 10 či 20 kg za týden. Někdy je lepší dělat malé - pokroky ale dělat je než velké cíle které vás akorát utrápí protože jejich realizace je buď nemožná nebo příliš náročná.
 3. vynechejte cukrovinky z vaší stravy
 4. nezapomínejte na sacharidovou snídani a vlákninu - banán nebo ovesné vločky - snídaně nastartuje váš metabolismus - spalování
 5. jezte častěji v menších porcích - tím tělo bude vědět že se blíží další pokrm a nebude si energii z potravy zbytečně skladovat - bude tzv. více plýtvat s energií což potřebujete
 6. jezte kvalitnější jídlo - zapomeňte na knedlíky, tučné maso, omáčky a polévky zahuštěné moukou
 7. vyměňte bílé pečivo za tmavé celozrnné
 8. pokud nemáte možnost přijímat kvalitní stravu v zaměstnání přibalte si něco z domova
 9. poslední večeři nahraďte proteinovým koncentrátem
 10. nenechte své tělo hladovět!
 11. kupte si vitaminové doplňky - multivitamín, vitamín C, lecithin, betakaroten, vitamin E a antioxidanty
 12. nezapomeňte na větší přísun tekutin - ideálně obyčejné kvalitní vody
 13. nezapomeňte na skryté tuky a sladidla obsahující různé šťávy a koktejly
 14. proteinový koncentrát a ovesné vločky nemíchjete v mléce ale ve vodě
 15. nahraďte vepřové maso kuřecím masem a rybami
 16. zapomeňte na hranolky, krokety a podobné smažené výtvory - jako přílohu si dejte zeleninový salát
 17. je vám těžko? Zkuste si dát s jídlem nebo těsně po větším jídle obsahující maso ovoce papaya - obsahuje enzym podobný pepsinu který urychlí trávení masa v žaludku
 18. každé tělo je individuální a neexistuje jeden recept pro všechny - toto jsou jen popsané zásady kterých když se budete držet tak vám mohou jedině prospět.
 19. spočítejte si příjem energie z jídla a výdej energie sportem, prací a dalšími aktivitami
 20. abyste skutečně zhubli potřebujete zvýšit hodnotu aerobních aktivit přes den. 4× týdně návštěva fitness centra, spinningu k tomu rychlá delší chůze či běh udělají své.
 21. nešiďte sami sebe - takové jako cvičení abyste se moc nezapotili je k ničemu - musíte makat tvrdě a nekompromisně - jen tak dosáhnete svého cíle. Přípravky které nabízejí dlouhodobé a trvalé hubnutí bez práce jsou absolutní nesmysl!!!
 22. nevěřtě na zázraky, nesmyslným reklamám a pohodlnému cvičení tak aby nebolelo. Ještě jednou zdůrazňuji že bez práce to prostě nejde!

Jak hubnout? ČÁST 4

31. ledna 2013 v 13:00 | Pufflie

Jaká jsou rizika hubnutí, Jo-Jo efekt a jak se jich vyvarovat?

Při hubnutí ale i při nabírání je rizik je celá spousta ovšem většina z nich se dá celkem dobře eliminovat. Obecně platí - nepřehánějte nic a nežeňte nic do extrémů dokud neznáte dobře své tělo. Cvičte a jezte - hubněte - podle pocitů. Pokud cítíte že vám něco nedělá dobře nebo máte problémy konzultujte to s lékařem či trenérem a nebojte se s hubnutím na pár dní rozloučit. Není nic horšího než hnát věci do extrému a pak to nemít možnost vrátit zpět.

Strie a povolená kůže

Strie je problém který se týká spíše přibírání než hubnutí - povolená kůže je naopak problém rychlého hubnutí. Proto je více než vhodné po každém cvičení použít krém a namazat celé tělo od hlavy až k patě. Obzvlášť v případech pokud rychle přibíráte váhu. Kůže tak nestíhá reagovat na změny a "praská" tim na kůži vytváří různé útvary - ďolíčky, červené žilky apod. Proč je o tom zmíňka? - jelikož se může stát že z nějakého důvodu přestanete dodržovat stravu a cvičení a přiberete - například v případě nemoci to jde ráz na ráz. Zde je tedy na místě řádně pečovat o svoji pokožku a to jak při nabírání tak i při hubnutí.

JoJo efekt

Klasický a zřejmě nečastěji problém všech diet při hubnutí. Existují různé koktejly apod. které vám umožní zhubnout skutečně řadu kilo - fungují většinou na principu snížení chuťe k jídlu a dodají vám do těle minerály které potřebujete alespoň pro základní fungování. Nejhorší je že většinou jakmile tyto koktejly přestanete užívat a vrátíte se zpět ke svému životnímu stylu okamžitě máte místo hubnutí či udržování další kila zpátky.

Bolesti břicha - pocity hladu

Hubněte a máte pocit hladu? Zkuste se zakousnout do ovoce. Nezapomínejte však že ovoce je takový menší skrytý problém - obsahuje cukr - například hrozny. Takže pokud chcete dodat energii a zaplnit žaludek - hrozny jsou ideální ale je nutné počítat s tímto příjmem cukru navíc.

Hubnutí - kolik je zdrávo a za jakou dobu?

Je nesmyl ztrácet desítky kil během měsíce. To je pro tělo extrémní šok a bude se snažit vrátit celý stav co nejrychleji zpět a navíc laicky řečeno se obrní proti dalšímu takovému šoku. Optimální je cesta postupná. Nenabízí sice takové výsledky jako zázračné hubnutí za týden jenže čím pomalejší hubnutí je tím je pro vás snažší si váhu udržet do budoucna.
Nezapomeňte že byste měli tělo naučit novému způsobu životního stylu - a to nejde ze dne na den. Pomalejší hubnutí také dává možnost kůži se přirozeně srovnat a přizpůsobit na "nové tvary" těla.

Jaké jsou druhy funkčních diet?

Jakákoliv dieta - úprava jídelníčku - stravovacích návyků - směrem ke kvalitním potravinám, s propočítanými příjmy a výdeji energie, proteinů a sacharidů pro vaše tělo, váhu a výšku. Není na škodu se podívat ne existující diety jako je například Atkinsonova dieta a další jenže nezapomínejte že bez cvičení jsou výsledky hubnutí mnohem menší.

Jak hubnout? ČÁST 3

29. ledna 2013 v 13:00 | Pufflie

Co bysme měli o hubnutí vědět?

Hubnutí a tělo

Celý proces hubnutí a přibírání si reguluje tělo samo - reaguje tak na vnější podněty které právě musíte ovlivnit. To jestli přiberete nebo zhubnete nebo budete stagnovat určuje hlavně a především rozdíl mezi přijmutou a vydanou energií.

Jezte častěji a menší porce

Jednoduše se dá říci že pokud sníte více tak přiberete. Jenže kdyby to bylo takto jednoduché tak by neexistovali různé diety a řada diskusí okolo hubnutí. Důležitou složkou která ovlivňuje přibírání či hubnutí jsou také vaše geny a kvalita potravin které jíte.
Obecně známý mýtus je že čím méně budu jíst tím více zhubnu. Ani to není bohužel pravda. Toto by platilo snad pokud byste nejedli vůbec - tělo by se dostalo po čase do stavu takzvané ketózy. Tento stav označujeme za stav extrémní a pro tělo velmi kritický a bez řádné kontroly nebezpečný. Jídlo obsahuje také řadu vitamínů a minerálů, antioxidantů které prostě potřebujete k životu ale i k hubnutí a jejich nedostatek může způsobit vážné zdravotní problémy.

Ketóza

Ketóza je stav kdy tělo nemá téměř žádný příjem sacharidů a je schopno začít vytvářet energii z tuku. Za normálních okolností totiž při sportu kdy "pálíte tuk" ve skutečnosti pálíte tak 50 na 50. Polovinu svaloviny a část tuku.

Snídaně - sacharidy

Takže například ranní sacharidovou snídani byste neměli vynechávat - nejen že vás nasytí ale hlavní věc je že kvalitní sacharidy jsou pro tělo energie kterou po celé noci žalostně potřebuje. Pokud nemáte energii, nemáte možnost nastartovat správnou cestou spalovací procesy a tudíž další metabolické pochody se neodehrávají zcela správně.

Jak často jíst

Další omyl je, že čím méně budete jíst, tím více pro své hubnutí uděláte. To také není tak zcela pravda. Naopak - tělo je velmi chytré - počítá do budoucna a je schopno si vytvořit nepředstavitelné rezervy do extrémních situací. Jednoduše řečeno pokud budete jíst jednou denně velkou porci tak tělo se naučí šetřit - tedy co nejvíce si uloží pro pozdější použití. Držíte tělo hladem delší dobu a tak každá další porce kterou přijmete se může přeměnit v část podkožního tuku. Tělo neví kdy dostane další porci a tak se podle toho zařídí.
Pokud jíte pravidelně menší porce například každé 3-4 hodinky tak tělo se naopak naučí plýtvat a potravu kterou přijmete hned stráví, použije a přebytek vyloučí. Vše se urychlí a tělo se tak i lépe vyrovná s vašimi stravovacími prohřešky.
Pokud držíte dietu - dopřejte si jeden den za 7-10 dní kdy si dáte na co máte chuť. Vaše hubnutí by nemělo být nikdy nekončící mučení. A pokud chodíte cvičit - tělo si s tím jistě rychle poradí.

Olivový olej

Nahraďte oleje za olivový olej - je sice dražší ale pro tělo méně drastický a navíc v určitém stavu a kombinaci dokonce velmi prospěšný. Řada vitamínů z potravin je bez trošky oleje nestravitelná.

Jak hubnout? ČÁST 2

24. ledna 2013 v 13:00 | Puff

Jak začít?

Naplánujte si, kdy chcete začít hubnout a zkonzultujte s lékařem či fyzioterapeutem, zda vám v hubnutí nebrání nějaké zdravotní problémy. Navštivte osobního trenéra ve fitness centru - nemusíte si ho platit spousty hodin - stačí řádově 4-5 hodin, během kterých s vámi probere váš cíl, způsob jakým zhubnete a vybere vhodné cvičení. Zde bych jen zdůraznil, že vybrat dobrého trenéra není jen tak jednoduché - optimální je nedívat se kolik známých osobností trénoval, ale mít možnost si ověřit u jeho klientů jejich reálné výsledky, například s hubnutím.
Trenér nemá jen radit, ale měl by vás k hubnutí i motivovat, protože motivace je velmi důležitou součástí vašeho hubnutí. Pokud tělo začne hubnout, mozek to vnímá jako změnu a snaží se tomu bránit. Mozek obecně nemá změny moc rád a automaticky reaguje na každou změnu obrannými mechanismy. V téhle fázi můžete upadnout do menších splínů, se kterými by vám měl pomoci váš trenér.
Pokud máte jídelníček a tréninkový plán, tak si vyberte vhodné fitnes centrum. Hubnutí můžete začít cvičením doma, jenže málokdo se doma donutí pravidelně cvičit a navíc paleta možností cvičení ve fitku je mnohem větší. Nevíte si rady s čím začít? Zkuste navštívit různé skupinové lekce - například aerobic, dance aerobic či spinning. Zde se můžete seznámit s lidmi, kteří mají stejný cíl zhubnout a už se necítíte tak sami.
Pokud máte i posilovnu a třeba i s kým začít cvičit - poslední krok je naplánovat si čas v období, ve kterém chcete hubnout, skutečně jíst to, co máte a cvičit jak máte.

Jak hubnout? ČÁST 1

22. ledna 2013 v 14:00 | Pufflie

Při hubnutí velmi záleží na několika faktorech:

 1. pohlaví, výška
 2. věk
 3. druh postavy (ektomorf, mezomorf, endmorf)
 4. kolik chcete zhubnout a za jak dlouho
 5. kde a jak pracujete
 6. zda máte motivaci a chuť cvičit
 7. jak často můžete cvičit
 8. kolik jste ochotni investovat
Jedině na základě těchto údajů se dá vypracovat jídelníček a tréninkový plán přesně pro vás a vaše hubnutí. Mnoho lidí si říká, že existují různé zázračné hubnoucí prášky, čaje, přípravky či zázračné přístroje na hubnutí - ano, existují, jenže většina těch obrázků "před" a "po" jsou zdařilé fotomontáže. Navíc pokud nejste geneticky vybaveni dobrým spalováním tuku, tak zde platí staré známé pravidlo: "bez práce nejsou koláče"
Než začnete hubnout, uvědomte si, proč chcete hubnout, jak moc, které partie chcete pro hubnutí upřednostnit, zpevnit a kolik času jste ochotni svému hubnutí/cvičení věnovat. Hubnout nemusíte celý život. Optimální je naplánovat si "hubnucí období" třeba 3-6 měsíců, dát tomu všechno a pak porovnat výsledky. Je to mnohem lepší než si dávat předsevzetí, které nikdy nesplníte kvůli svému zaneprázdnění.

Pár cviků :)

9. října 2012 v 5:39 | Marky
Nejdříve je důležité, se tak zvaně rozehřát. Stačí se párkrát protáhnout, tak 10- 15 minut. Hlavně to nepřehnat...! Znám takové případy- kamarádky, které to docela přehnali a pak měli namožené svaly. A to jen z rozcvičky. Říkáte si, blbost, ale je to tak... I když je pravda, že já to taky moc pochopit nemohla.... :D

Zdravá svačinka :D

7. srpna 2012 v 0:01 | Marky
A jsem zase u toho jídla :D Moje oblíbené téma :D Ty obrázky jsou docela dobrá inspirace, ale mělo by cenu se s tím dělat, když to bude ani ne za pět minut sněděné? Není to zbytečná práce? Někde jsem četla, že když si hezky nazdobíte jídlo, jako třeba takhle, tak se vám to bude líp jíst a sníte toho mín? No s tím, že se toho sní mín, tak jim nevěřim, ale že se to bude jíst "líp" tak to už jo... Přece hezky udělané jídlo se jí líp, než když to je jentak naházený na talíři. No řekněte, dali by ste si radši tohle nebo to jentak poházený po talíři?
Neříkám, že si tohle máte udělat k obědu, ale ke svačině nebo třeba ke snídani (ale trochu ve většim množství...) A hned budete mít lepší pocit, že jste pro sebe udělali něco dobrýho... :) Ještě si k tomu párkrát zacvičit a bude to.
 
 

Reklama